tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny„Nienawidzę Rasizmu i całej jego doktryny. Walczyłem z tym całe życie. Walczę również teraz i będę zawsze z tym walczył, aż do końca moich dni.” Nelson Mandela*****„Rasizm to rzecz wykreowana i coś co zostało wykreowane można zmienić” - Samuel Eto`o*****„Rasizm! Tego rodzaju rzeczy powinny zniknąć z football`u” - Ronaldinho, Brazylia*****

wykopmy rasizm ze stadionow,bisztynek2006 W turnieju piłkarskim pod hasłem "Wykopmy rasizm ze stadionów" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Opozycja" w Bisztynkuudział wzięło 12 drużyn. Drużyny powstały bezpośrednio przed turniejem, zawodnicy po prostu się skrzyknęli i utworzyli zespoły pod orygnalnymi nazwami: Blokersi, Smerfy, Club Altanca, Czak Norek i Przyjaciele, Huragan, Acze Wymiatacze, Wir Wodny, Reszel Team, Ice Age Apocalipsa, FC Chlewki, The Robals, Ekipa 666 Aniołów.
   Uczestników turnieju powitała na stadionie miejskim Krystyna Zawistowska - Zastępca Burmistrza Bisztynka. Zespoły podzielono na cztery grupy rozgrywek z których do finału wchodziła jedna drużyna.

   Mecze rozgrywano na dwóch równoległych boiskach. Jak zauważyliśmy - atmosfera turnieju i jego hasło udzialało się zawodnikom. Po przewinieniach przepraszali się, podawali dłonie.
Po rozegraniu meczów grupowych do dalszych rozgrywek przeszły zespoły Blokersów, Acze Wymiatacze, Reszel Team i Ekipa 666 Aniołów. Finał rozegrano metodą każdy z każdym.

Oto wyniki poszczególnych meczy:

Blokerski - Acze Wymiatacze - 2:1;
Reszel Team - Ekipa 666 Aniołów - 5:0;
Blokerski - Reszel Team - 0:1;
Acze Wymiatacze - Ekipa 666 Aniołów - 2:12;
Blokersi - Ekipa 666 Aniołów - 4:8;
Acze Wymiatacze - Reszel Team - 5:12.

 

Ostatecznie zwyciężył Reszel Team zdobywając w finale 9 punktów, przed Ekipą 666 Aniołów (6 pkt), Blokersami (3 pkt) i Acze Wymiatacze (0 pkt).


   Pierwsze trzy zespoły otrzymały nagrody (sprzęt piłkarski) ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta w Bisztynku. Organizatorzy przyznali też nagrodę "Złotego Glana" zespołowi The Robals za najlepszą prezentację zespołu. Była to też drużyna złożona z najmłodszych zawodników, których dzielnie wspierał zawodnik.... najstarszy. Specjalne wyróżnienia otrzymały też dwie i jedyne zawodniczki turnieju: Ewelina Derbin oraz Agnieszka Jawiarczyk. Najlepszym strzelcem został Kamil Jankiewicz z Ekipy 666 Aniołów, który strzelił w turnieju 29 goli. W nagrodę otrzymał "Złote Korki". Organizatorzy turnieju przygotowali dla wszystkich uczestników kanapki i słodkie bułki oraz napoje uzyskane dzięki pomocy wielu miejscowych przedsiębiorców.

 Jak nas zapewnił Kamil Zawadzki z "Opozycji" turnieje takie będą organizowane cyklicznie. - Po tym pierwszym wiemy znacznie więcej. Niezbędne będą niewielkie zmiany regulaminu i samej organizacji - mówił. Nabieramy doświadczeń i mimo niewielkich błędów uważam, że nasza impreza była bardzo udana - powiedział Kamil Zawadzki.

Andrzej Grabowski (26.06.2006 r.) Fot. Stowarzyszenie "Opozycja".